Konserwacja węży pożarniczych – o czym należy pamiętać?
   02/05/2024 13:07:54    Komentarze 0
Konserwacja węży pożarniczych – o czym należy pamiętać?

Konserwacja węży pożarniczych


Węże pożarnicze to jeden z podstawowych elementów armatury wodno-pianowej stosowanej podczas działań gaśniczych. To także jeden z elementów najbardziej narażonych na uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia.  

Węże tłoczne pożarnicze powinny po każdym użyciu zostać poddane odpowiedniej konserwacji, polegającej na sprawdzeniu szczelności i wytrzymałości, czyszczeniu oraz suszeniu.

Etapy konserwacji węży

Etap pierwszy

Po zakończonych działaniach gaśniczych należy przeprowadzić w pierwszym etapie organoleptyczne sprawdzenie węża pod kątem potencjalnych uszkodzeń mechanicznych oraz obecności zabrudzeń stałych, takich jak resztki olejów, stopionego plastiku czy chemikaliów.

Kolejnym krokiem w tym etapie jest kontrola szczelności węża. Aby to przeprowadzić, konieczne jest wprowadzenie wody pod ciśnieniem roboczym do węża, celem wykrycia potencjalnych przecieków. 

W przypadku uszkodzeń i nieszczelności w "środkowej" części węża zaleca się jego wycofanie z użytkowania. Ewentualne przeciekanie wody w częściach "skrajnych" pozwala na "skrócenie węża".

Etap drugi

W tym miejscu należy przystąpić do dokładnego oczyszczenia węża, skupiając się głównie na jego zewnętrznej powierzchni. Na początku, z wykorzystaniem delikatnych środków czyszczących, należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia z zewnętrznej warstwy węża. 


Etap trzeci

Po zakończeniu procesu czyszczenia i usunięcia zanieczyszczeń konieczne jest ponowne sprawdzenie szczelności węży pod kątem potencjalnego przesiąkania wody oraz ocena ich wytrzymałości w oparciu o normy specyfikowane dla danego typu węża.

W celu przeprowadzenia tych testów zaleca się skorzystanie z dedykowanego stanowiska pomiarowego. Niebezpieczne jest przeprowadzanie prób "domowymi sposobami" za pomocą autopomp lub motopomp.

Etap czwarty

To etap suszenia, który wymaga właściwego podejścia. Węże powinny być zawieszone na wspinalniach w taki sposób, aby wisiały swobodnie z góry na dół na całej długości lub były złożone na pół. Oba te sposoby umożliwiają naturalne spływanie wody grawitacyjnie. Proces suszenia powinien odbywać się w zamkniętych wspinalniach, gdzie temperatura wynosi co najmniej 18 °C.

węże pożarnicze

Sprawdź: Węże tłoczne strażackie 

Zostaw komentarz