Poruszanie się w zadymieniu
Przemieszczanie się w pomieszczeniach lub budynkach całkowicie zadymionych jest nie tylko wyjątkowo trudne i wymagające, lecz także zobowiązuje nad do poruszania się z pewnym rodzajem sprzętu, który pełni funkcję „poręczy”, umożliwiającej nam opuszczenie zadymionej przestrzeni.
W działaniach gaśniczych najczęściej używaną formą poręczy jest odcinek wężowy, który strażacy wykorzystują podczas wejścia do wnętrza obiektu.
Odcinek wężowy pełni rolę wspomnianej poręczy, utrzymując fizyczny kontakt między strażakami. Jeśli jednak choć jeden z nich utraciłby kontakt z wężem, nawet na krótką chwilę, może to prowadzić do potencjalnie niebezpiecznej sytuacji, zagrażającej życiu, tj. zagubienia się strażaka w zadymieniu.
Autorolka dla Strażaka
Wspomniane wcześniej aspekty poruszania się w zadymionych przestrzeniach oraz sytuacje umożliwiające opuszczenie danego obszaru skłoniły do pojawienia się na rynku specjalnego sprzętu pożarniczego, znanego jako Autorolka - linka bezpieczeństwa Autoroll V6.
Koncepcja Autoroll V6 opiera się na automatycznie rozwijającej się i zwijającej się na bębnie linii, umożliwiającej ciągły dostęp do linii gaśniczej. Produkt ten jest wyposażony w zestaw mocowań do przypięcia do pasa strażackiego lub pasa biodrowego aparatu powietrznego.
Wykorzystana linka aramidowa charakteryzuje się odpornością na ciepło i płomienie. Autorolka szybko zdobyła uznanie we francuskich jednostkach straży pożarnej, stając się integralnym wyposażeniem, trwale przymocowanym do pasów biodrowych aparatów powietrznych.
Dzięki temu urządzeniu możemy skoncentrować się na "przeszukiwaniu" pomieszczenia, a nie na zwijaniu linki. Istnieje kilka sposobów poruszania się z autorolką – możemy skorzystać z automatycznego rozwinięcia linki w miarę oddalania się od punktu zaczepienia, lub zawinąć całość linki na rękawicę i odkręcać ją w trakcie poruszania się po pomieszczeniu.
Sprawdź: Autorolka V6 MAX
Zostaw komentarz Usuń