7 ciekawych faktów o szerszeniach
   08/24/2021 14:32:58    Komentarze 0
7 ciekawych faktów o szerszeniach

Boimy się szerszeni. Są to duże owady, które oskarżamy o skłonność do atakowania ludzi i dużą jadowitość. Kiedy pojawiają się w naszym otoczeniu, wpadamy w panikę. Ale czy potrzebnie? Poznajcie siedem ciekawych faktów o szerszeniach

1. SZERSZENIE SĄ Z NATURY SPOKOJNE

I wcale nie mają ochoty atakować ludzi. Trudno je też sprowokować do ataku, czego nie można powiedzieć o agresywnych osach. Ale ze względu na ich rozmiary, wokół szerszeni narosło wiele mitów, w tym głoszący, że wystarczą trzy użądlenia, żeby człowiek zmarł. To oczywista nieprawda.

2. JAD SZERSZENIA JEST MNIEJ GROŹNY, NIŻ JAD PSZCZOŁY

Parametrem, który określa niebezpieczeństwo jadu dla człowieka, jest LD50 (ang. lethal dose). Jest to wskaźnik określający, jaka ilość jadu w stosunku do masy ciała człowieka powoduje śmierć u połowy populacji. W jadzie szerszeni LD50 wynosi średnio 50 mg/kg. Do zabicia ofiary, która waży 70 kg potrzeba średnio 70x50 = 3500 mg jadu. Szerszeń ma ok. 0,26 mg jadu w woreczku jadowym. Żeby więc doprowadzić do śmierci człowieka musiałoby go użądlić kilkaset szerszeni. W przypadku pszczoły, LD50 jadu wynosi 6 mg. Czyli jad szerszenia jest dużo słabszy, niż jad pszczoły.

3. UŻĄDLENIE SZERSZENIA BOLI BARDZIEJ NIŻ UŻĄDLENIE OSY I PSZCZOŁY

Jest tak dlatego, ponieważ w jadzie szerszenia jest większe stężenie toksyny, która odpowiada za ból, czyli acetylocholiny. W jadzie szerszenia jest jej aż 5%. To właśnie ona powoduje, że użądlenie szerszenia tak mocno piecze.

4. SZERSZEŃ MOŻE ZABIĆ

Pojedynczy szerszeń może zabić człowieka, tylko wtedy, jeśli ten jest uczulony na jego jad. Może wtedy dojść do wstrząsu anafilaktycznego, którego objawem jest coraz większe problem z oddychaniem, gwałtowne osłabienie prowadzące do utraty przytomności, opuchlizna wokół twarzy i szyi, chrypka, nudności, skurczowe bóle brzucha, biegunka, zawroty głowy, zaczerwienienie i wysypka.

Jeżeli po użądleniu występują takie objawy, trzeba natychmiast wezwać karetkę. Zaniechanie tego może skończyć się śmiercią i to w ciągu kilku minut.

Zdrowego i nieuczulonego człowieka jeden szerszeń nie jest w stanie zabić. Nawet kilka szerszeni nie zdoła tego dokonać.

5. SZERSZENIE SĄ POŻYTECZNE

Te owady mają w przyrodzie bardzo ważne zadanie. Zabijają chore i słabe owady, zapobiegając roznoszeniu chorób i niszczą szkodniki upraw.

6. SZERSZENIE BYWAJĄ SZKODNIKAMI

Szerszenie czasem wyrządzają też szkody: gryzą i uszkadzają owoce i młode drzewka, a w ten sposób przyczyniając się do szkód w leśnictwie i sadownictwie.

7. SZERSZENIE PLUJĄ JADEM

Szerszenie potrafią zlokalizować oczy intruza i wystrzelić w tym kierunku jadu. Dla ludzi kończy się to zwykle poważnym podrażnieniem oczu i silnym bólem. Dlatego nie należy usuwać gniazd szerszeni samodzielnie. Nawet jeśli użądlenie szerszenia nie jest specjalne groźne dla osób, które nie są uczulone na ich jad, narażamy się na ryzyko podrażnienia oczu.

Likwidowanie gniazd szerszeni należy przeprowadzać jedynie w specjalnie przeznaczonych do tego celu kombinezonach, których grubość daje gwarancję, że w przypadku gdyby żądło szerszenia przekuło tkaninę, nie ma możliwości aby dosięgło do ciała osoby ubranej w kombinezon.

hornet1

hornet

Zostaw komentarz