Jakie są dedykowane źródła finansowania OSP?
   09/20/2022 13:15:17    Komentarze 0
Jakie są dedykowane źródła finansowania OSP?

Jakie są dedykowane źródła finansowania OSP?

Ochotnicze Straże Pożarne jak każde inne stowarzyszenie mogą korzystać ze wszystkich źródeł finansowania, z których korzystają inne organizacje pozarządowe.

Skąd Ochotnicze Straże Pożarne mogą pozyskać fundusze?

Jednym z najważniejszych źródeł finansowania OSP jest Samorząd gminny. Zapis o środkach z gminy uregulowany jest przez Ustawę o Ochotniczych Strażach Pożarnych oraz przez Ustawę o Samorządzie gminnym.

Proces przekazywania funduszy tak naprawdę w każdej gminie wygląda inaczej. W jednej środki przekazywane są dotacją na konto OSP, a w drugiej wydatki ponoszone są bezpośrednio z budżetu samorządu gminnego. Wysokość wsparcia nie jest określona, zależy ona od możliwości finansowych gminy, na której terenie działa dana jednostka OSP.

Jakie są obowiązki Gminy wobec Ochotniczych Straży Pożarnych?

Zgodnie z przepisami uregulowanymi ustawą Gmina ma obowiązek ponosić odpowiedzialność za:

- wyposażenie, utrzymanie, wyszkolenie i zapewnienie gotowości bojowej OSP

- umundurowanie członków OSP

- ubezpieczenie członków OSP i MDP

- okresowe badania lekarskie

- wypłacanie członkom OSP ekwiwalentu za branie udziału w działaniach ratowniczych i szkoleniach

Skąd Ochotnicza Straż Pożarna może pozyskać fundusze prócz Gminy?

Kolejnym źródłem finansowania OSP są środki z budżetu państwa. Środki te przekazywane są do OSP za pośrednictwem Państwowej Straży Pożarnej. Do Komendy powiatowej Druhowie muszą złożyć odpowiedni wniosek, który następnie jest rozpatrywany według określonych kryteriów, np. pod kątem dyspozycyjności/mobilności jednostki.

WFOŚiGW/NFOŚiGW

W przypadku ubiegania się o środki z WFOŚiGW/NFOŚiGW jednostka OSP powinna wystąpić z wnioskiem/pismem do Komendanta Głównego PSP celem umieszczenia jej na liście podmiotów ubiegających się o dofinansowanie z ww. źródła.


Środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)


Celem programu jest podniesienie gotowości bojowej lokalnych służb ratowniczych poprzez doposażenie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w sprzęt niezbędny do zapobiegania i likwidacji skutków katastrof naturalnych, ekstremalnych zjawisk atmosferycznych lub awarii technicznych, których skutki zagrażają życiu lub zdrowiu osób, mieniu albo środowisku naturalnemu.

Środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW)

Jest to program zwany "Małym Strażakiem", którego celem jest podniesienie gotowości bojowej lokalnych służb ratowniczych poprzez doposażenie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w sprzęt niezbędny do zapobiegania i likwidacji skutków katastrof naturalnych, ekstremalnych zjawisk atmosferycznych lub awarii technicznych, których skutki zagrażają życiu lub zdrowiu osób, mieniu albo środowisku naturalnemu. Program obejmuje tereny województwa, na którym działa dany oddział WFOŚiGW.



Zostaw komentarz